З наближенням Хелловіну популярність гарбуза помітно зростає, але ця ягода (так-так, з точки зору ботаніки, гарбуз – ягода) має стільки корисних властивостей і різноманітних способів використання, що про неї просто необхідно написати окремо.
Мабуть всі знають фразу «давати гарбуза», коли дівчина відмовляє в сватанні, вона традиційно виносить гарбуза претенденту чи сватам. Здавалось би, так було споконвіків, але насправді в Україні гарбуз з'явився лише приблизно в XVI столітті. Цієї традиції не було б, якби португальські мореплавці не завезли його з Південної Америки. І ми звісно вдячні за такий подарунок ще й тому, що гарбуз є джерелом великої кількості вітамінів і мінералів, та дуже невибагливий до умов.
Корисні властивості гарбуза вражають – вітаміни A, B, C, PP, E, клітковина, мінерали кальцію, калій, залізо, цукор, мідь, фтор, цинк, каротин. Все це працює на користь роботи шлунково-кишкового тракту, зміцнення імунітету, покращення стану шкіри і волосся, зниження рівню холестерину в крові, поліпшення роботи серця і судин, а цинк, що міститься в насінні, є важливим для чоловічої статевої системи.
Ще кілька цікавинок про гарбуз:
- У Японії гарбуз є символом довголіття.
- У Китаї гарбуз вважається символом багатства і родючості.
- Гарбуз-рекордсмен вагою 1246 кг потрапив у Книгу рекордів Гіннеса.
- Гарбуз є головним символом свята Хелловіну. Світильник Джека, зроблений з гарбуза, за стародавніми повір'ями відлякує злих духів.
- Плоди гарбуза використовують у свіжому, вареному, тушкованому, запеченому вигляді. З нього також готують соки, пюре, каші, варення, джем та інші страви.
- Гарбуз має широкі напрями використання - овочеве (нестиглі плоди), столове (м'якуш стиглих плодів), олійне (насіння), декоративне (сорти з дрібними плодами) і як соковитий корм.
- Польською мовою гарбуз – dynia, а турецькою – kabak, що іноді вносить «веселу» плутанину при розмитненні товару.